تصمیم ناسا برای ساخت یک هواپیمای مافوق صوت کم صدا

نویسنده : نویسنده دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 02:14 ق.ظ  •   


ناسا می‌خواهد با همکاری شرکت هوافضای لاکهید مارتین، یک هواپیمای مافوق صوت کم صدا بسازد.

ناسا در زمینه‌ی ساخت هواپیماهای مافوق صوت سابقه‌ی بالایی دارد. در حقیقت فعالیت ناسا در ابتدا با آزمایش هواپیماهای مافوق صوت شروع شد، یعنی زمانی که این سازمان کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (NACA) نام داشت. ناسا با ساخت هواپیمای بیل ایکس ۱ (Bell X-1) شروع کرد و به سنت ساخت هواپیماهای آزمایشی خود ادامه داد تا به هواپیماهای فضایی مانند ایکس ۳۷ رسید.

ناسا اکنون برای اولین بار پس از دهه‌ها می‌خواهد یک هواپیمای مافوق صوت بسازد. اما در حالی که هدف از ساخت هواپیماهای قبلی شکستن رکورد سرعت بوده است، آخرین نسخه‌ی هواپیمای ایکس، می‌خواهد یک هواپیمای مافوق صوت فوق کم صدا (QueSST) باشد. ناسا امیدوار است که با ساخت این هواپیما در ادامه امکانی برای توسعه‌ی هواپیماهای مافوق صوت تجاری فراهم کند.

مقاله‌های مرتبط:

سازمان ملی هوانوردی و فضا به همین منظور، قرارداد ۲۴۷ میلیون دلاری را با شرکت لاکهید مارتین برای ساخت این هواپیما امضا کرده است. لاکهید مارتین قرار است که این هواپیمای مافوق صوت کم صدا را تا پایان سال ۲۰۲۱ به مرکز پژوهش های پرواز آرمسترانگ در کالیفرنیا تحویل دهد.

جیون شین، مدیر ارشد بخش هوانوردی ناسا، در کنفرانس خبری اخیر ناسا این موضوع را تایید کرده و گفته است که با این پروژه ناسا به دوران پژوهش‌های گذشته خود بازخواهد گشت. او گفت:

فوق‌العاده هیجان‌انگیز است که دوباره هواپیماهای سری ایکس را در این مقیاس طراحی می‌کنیم. سنت پر سابقه‌ی ما برای حل موانع فنی وسایل نقلیه‌ی مافوق صوت، می‌تواند به نفع همه باشد.

در گذشته، هواپیماهای تجاری مافوق صوت، امکان پرواز را داشتند، همچون هواپیمای بریتانیایی فرانسوی کنکورد (که تا سال ۲۰۰۳ فعالیت می‌کرد) و هواپیمای روسی توپولوف توو -۱۴۴ (که در سال ۱۹۸۳ بازنشسته شد). اما این هواپیماها با وجود شکستن دیوار صوتی (که صدای بلندی پدید می‌آورد) امکان پرواز در ارتفاعات کم را نداشتند. در نتیجه، قوانین فعلی سازمان هوانوردی فدرال (FAA) پرواز این دست هواپیماها را کاملا ممنوع اعلام کرده است.

اگر برنامه ناسا موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است که پروازهای تجاری به وسیله‌ی هواپیماهای مافوق صوت امکان‌پذیر شود

هدف از طراحی هواپیمای مافوق صوت کم صدای ناسا، انجام پروازهای مافوق صوت به نحوی است که صدای آن برای ساکنان نواحی پرواز مزاحمتی نداشته باشد. نکته‌ی کلیدی برای چنین موفقیتی، طراحی خاص بدنه‌ی هواپیمای ایکس است.

طراحی بدنه هواپیمای ایکس به نحوی است که موج‌های شوک پس از دور شدن از هواپیما دوباره به وسیله‌ی نقلیه هوایی باز نمی‌گردند و در همین حال، موج‌های ضعیف‌تر به سوی زمین باز می‌گردند. ناسا از دهه‌ی ۱۹۶۰، این ایده را با هواپیماهایی مانند نورثروپ اف-۵ آزمایش کرده است. این هواپیما که پروازهای آزمایشی را در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ انجام داده است، شکل دماغه‌ی منحصر به فردی دارد و نشان داده است که می‌تواند سر و صدا را کاهش دهد. آزمایش‌های پرواز اخیر، آزمون‌های تونل باد و ابزارهای شبیه‌سازی پیشرفته نیز نشان داده‌اند که این فناوری کارایی مورد نظر را دارد.

هواپیمای مافوق صوت فوق کم صدا (QueSST) طرح مفهومی منحصر به فرد لاکهید مارتین برای هواپیمای مافوق صوت کم صدا (QueSST). این طراحی می‌تواند امکانی به وجود آورد که این هواپیما بتواند امواج شوک کم صدایی پدید بیاورد

پیکربندی هواپیمای ایکس بر اساس طراحی QueSST است که لاکهید مارتین در سال ۲۰۱۶ در همکاری با ناسا ساخت و آزمایش‌های آن را در تونل باد مرکز پژوهشی گلن در سال ۲۰۱۷ تکمیل کرد. طرح پیشنهادی این هواپیما دارای ابعاد ۲۸٫۶۵متر طول، عرض حدود ۹ متر و وزن ۱۴٫۶۵۰ کیلوگرم خواهد بود. بر اساس طراحی لاکهید مارتین، هواپیمای ایکس از موتور پرقدرت توربوفن اف ۴۱۴ ساخت جنرال الکتریک بهره می‌برد. جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ ئی/اف سوپر هورنت هم از این موتور استفاده می‌کند. هواپیمای ایکس تک سرنشین خواهد بود و دارای سرعت بیشینه‌ی ۱٫۵ ماخ (۱۵۹۰ کیلومتر در ساعت) است و می‌تواند به حداکثر ارتفاع پرواز ۱۶۷۶۴متر (۵۵ هزار پا) دست پیدا کند.

شین می‌گوید، ساخت هواپیمای ایکس همکاری مشترکی است که شامل همه مراکز پژوهشی هوانوردی ناسا است. او گفت:

بسیاری از افراد در ناسا در تلاش بوده‌اند تا ما را به این نقطه برسانند. با تشکر از تلاش‌هایی که تاکنون انجام داده‌اند و در آینده انجام می‌دهند، می‌توانیم از هواپیمای ایکس برای ایجاد انقلابی در اصول و قواعد هوانوردی استفاده کنیم.

برنامه توسعه هواپیمای ایکس به سه مرحله تقسیم شده است که پیش‌بینی می‌شود، طی سال‌های۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ اجرا شوند. مرحله اول که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ اجرا می‌شود، شامل بررسی طراحی و آماده‌سازی برای ساخت است. اگر این مرحله موفقیت‌آمیز باشد، ساخت هواپیمای مافوق صوت ناسا در تسهیلات پیشرفته شرکت لاکهید مارتین در پالمدیل، کالیفرنیا شروع می‌شود و به دنبال آن مجموعه‌ای از آزمون‌های پرواز انجام می‌شوند.

شکل دماغه‌ و طراحی بدنه منحصر به فرد هواپیمای مافوق صوت کم صدا (QueSST) نشان داده است که می‌تواند سر و صدا را کاهش دهد

مرحله دوم در سال ۲۰۲۲ شروع می‌شود و برنامه‌ریزی شده است که در این مرحله آزمون‌های آزمایشی در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در جنوب کالیفرنیا انجام شود. در مرحله سوم که از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ به طول خواهد انجامید، نخستین آزمون‌ها در پایگاه نیروی هوایی آرمسترانگ و سپس پروازهای آزمایشی بیشتر در ۶ شهر ایالات متحده انجام خواهد شد.

در نهایت قرار است که نتیجه‌ی این آزمایش‌ها در اختیار سازمان هوانوردی فدرال (FAA) و سازمان بین‌المللی هوانوردی (ICAO) داده شود تا این سازمان‌ها بتوانند تغییراتی را در قوانین فعلی به وجود بیاورند. بنابراین، اگر این برنامه موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است که پروازهای ارتفاع پایین تجاری به وسیله‌ی هواپیماهای مافوق صوت امکان‌پذیر شود.لینک منبع

مطلب تصمیم ناسا برای ساخت یک هواپیمای مافوق صوت کم صدا در سایت مفیدستان.آخرین ویرایش: - -

«پازل» تهمینه میلانی اواخر بهار مقابل دوربین می‌رود

نویسنده : نویسنده دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 08:14 ب.ظ  •   


بانی فیلم: تهمینه میلانی با دریافت پروانه ساخت فیلم سینمایی «پازل» قصد دارد این فیلم را اواخر بهار امسال در تهران کلید بزند.

میلانی نگارش فیلمنامه این فیلم را پس از انجام تحقیقات مفصل اواسط سال گذشته آغاز کرد. این کارگردان چندی پیش نیز موفق به دریافت پروانه ساخت این فیلم شد.

«پازل» تهمینه میلانی اواخر بهار مقابل دوربین

وی این روزها مشغول رایزنی با بازیگران و برخی عوامل پشت دوربین فیلمش است.
براساس شنیده های خبرنگار ما، بهرام رادان گزینه اصلی بازی در این فیلم است و با وی توافقات اولیه نیز انجام شده. رادان در حال حاضر مشغول بازی در فیلم سینمایی «سونامی» است و پس از پایان فیلمبرداری این فیلم به پروژه جدید میلانی می پیوندد. این بازیگر همچنین قرار است از نیمه تیرماه امسال در کنسرت – نمایش «سی» حضور داشته باشد.

میلانی پیش تر در گفت وگو با بانی فیلم اعلام کرده بود که فیلم جدیدش مضمونی اجتماعی دارد و به نوکیسگی و مشکلاتی که این معضل در جامعه به وجود می آورد می پردازد.

آخرین ساخته سینمایی این کارگردان با نام «مَلی و راه های نرفته اش» در ادامه حضورهای بین المللی اش هم اکنون در بخش مسابقه اصلی هشتمین جشنواره فیلم پکن در حال نمایش است. میلانی این روزها برای نمایش فیلمش به همراه محمد نیک بین (تهیه کننده)، تورج منصوری (مدیر فیلمبرداری) و السا فیروزآذر و ماهور الوند دو بازیگر اصلی این فیلم در شهر پکن حضور دارد. «مَلی…» از روز سه شنبه (چهارم اردیبهشت) نیز وارد شبکه نمایش خانگی خواهد شد.

به احتمال فراوان اولین نمایش «پازل» در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر خواهد بود.

محمد نیک بین تهیه کنندگی این فیلم را برعهده گرفته است.

«آتش بس ۲»، «یکی از ما دو نفر»، «سوپراستار»، «تسویه حساب»، «آتش بس»، «زن زیادی»، «واکنش پنجم» و «نیمه پنهان» دیگر ساخته های سینمایی میلانی طی یکی – دو دهه اخیر محسوب می شود.لینک منبع

مطلب «پازل» تهمینه میلانی اواخر بهار مقابل دوربین می‌رود در سایت مفیدستان.آخرین ویرایش: - -


 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو